| RXYSCQ4TMV1B | RXYSCQ5TMV1B | RXYSCQ6TMV1B | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nivelul de presiune sonoră | Răcire | Nom. | dBA | 51.0 (8) | 52.0 (8) | 53.0 (8) | |
| Accesorii standard | Manual de instalare | 1 | 1 | 1 | |||
| Manual de utilizare | 1 | 1 | 1 | ||||
| Racorduri tubulatură | 1 | 1 | 1 | ||||
| Domeniu de capacitate | CP | 4 | 5 | 6 | |||
| Domeniu de funcţionare | Răcire | Max. | °CDB | 46.0 | 46.0 | 46.0 | |
| Min. | °CDB | -5.0 | -5.0 | -5.0 | |||
| Încălzire | Min. | °CWB | -20.0 | -20.0 | -20.0 | ||
| Max. | °CWB | 15.5 | 15.5 | 15.5 | |||
| ηs,c | % | 322.8 | 303.4 | 281.3 | |||
| Numărul maxim de unităţi interioare conectabile: | 64 (6) | 64 (6) | 64 (6) | ||||
| Răcire a spaţiului | Condiţia B (30 °C - 27/19) | Pdc | kW | 8.9 | 10.3 | 11.4 | |
| EERd | 5.5 | 5.0 | 4.5 | ||||
| Condiţia D (20 °C - 27/19) | Pdc | kW | 4.8 | 4.9 | 5.0 | ||
| EERd | 18.6 | 19.9 | 21.2 | ||||
| Condiţia A (35 °C - 27/19) | EERd | 3.2 | 2.7 | 2.7 | |||
| Pdc | kW | 12.1 | 14.0 | 15.5 | |||
| Condiţia C (25 °C - 27/19) | EERd | 11.4 | 10.5 | 8.9 | |||
| Pdc | kW | 5.7 | 6.6 | 7.3 | |||
| SCOP | 4.6 | 4.7 | 4.7 | ||||
| Compresor | Tip | Compresor oscilant etanşat ermetic_ | Compresor oscilant etanşat ermetic_ | Compresor oscilant etanşat ermetic_ | |||
| Greutate | Unitate | kg | 89 | 89 | 89 | ||
| Agent frigorific | GWP | 2,087.5 | 2,087.5 | 2,087.5 | |||
| Încărcare | kg | 3.7 | 3.7 | 3.7 | |||
| Tip | R-410A | R-410A | R-410A | ||||
| Putere absorbită - 50Hz | Încălzire | Nom. | 6 °CWB | kW | 2.82 (5) | 3.44 (5) | 4.18 (5) |
| Index conexiune interioară | Min. | 50.0 | 62.5 | 70.0 | |||
| Max. | 130.0 | 162.5 | 182.0 | ||||
| Capacitate de răcire | Pnominal,c | kW | 12.1 (1) | 14.0 (1) | 15.5 (1) | ||
| COP la capacitate nom. | 6 °CWB | kW/kW | 4.29 | 4.07 | 3.71 | ||
| Combinaţie recomandată | 3 x FXSQ25A2VEB + 1 x FXSQ32A2VEB | 4 x FXSQ32A2VEB | 2 x FXSQ32A2VEB + 2 x FXSQ40A2VEB | ||||
| Încălzirea spaţiului (climat temperat) | TOL | COPd (COP declarat) | 2.8 | 2.7 | 2.7 | ||
| Pdh (capacitate de încălzire declarată) | kW | 8.4 | 9.7 | 10.7 | |||
| Tol (limită de temperatură în funcţionare) | °C | -10 | -10 | -10 | |||
| Condiţia D (12 °C) | Pdh (capacitate de încălzire declarată) | kW | 4.0 | 4.0 | 4.0 | ||
| COPd (COP declarat) | 7.9 | 8.1 | 8.2 | ||||
| Condiţia B (2 °C) | COPd (COP declarat) | 4.5 | 4.5 | 4.4 | |||
| Pdh (capacitate de încălzire declarată) | kW | 4.5 | 5.2 | 5.8 | |||
| Condiţia C (7 °C) | COPd (COP declarat) | 6.3 | 6.4 | 6.6 | |||
| Pdh (capacitate de încălzire declarată) | kW | 3.4 | 3.4 | 3.7 | |||
| Condiţia A (-7 °C) | COPd (COP declarat) | 3.2 | 3.1 | 3.1 | |||
| Pdh (capacitate de încălzire declarată) | kW | 7.4 | 8.5 | 9.5 | |||
| TBivalent | Pdh (capacitate de încălzire declarată) | kW | 8.4 | 9.7 | 10.7 | ||
| Tbiv (temperatură bivalentă) | °C | -10 | -10 | -10 | |||
| COPd (COP declarat) | 2.8 | 2.7 | 2.7 | ||||
| Racorduri ţevi | Lichid | Dext | mm | 10 | 10 | 10 | |
| Tip | Racord cu mufă | Racord cu mufă | Racord cu mufă | ||||
| Lungimea totală a tubulaturii | Sistem | Real | m | 300 (9) | 300 (9) | 300 (9) | |
| Gaz | Dext | mm | 15.9 | 15.9 | 19.1 | ||
| Tip | Racord cu mufă | Racord cu mufă | Racord cu mufă | ||||
| SEER | 8.1 | 7.7 | 7.1 | ||||
| Sound power level | Răcire | Nom. | dBA | 68.0 (7) | 69.0 (7) | 70.0 (7) | |
| Dimensiuni | Unitate | Lățime | mm | 940 | 940 | 940 | |
| Adâncime | mm | 460 | 460 | 460 | |||
| Înălțime | mm | 823 | 823 | 823 | |||
| ηs,h | % | 182.3 | 185.1 | 186.0 | |||
| Capacitate de încălzire | Pnominal,h | kW | 12.1 (5) | 14.0 (5) | 15.5 (5) | ||
| Nom. | 6 °CWB | kW | 12.1 (5) | 14.0 (5) | 15.5 (5) | ||
| Power supply | Fază | 1~ | 1~ | 1~ | |||
| Nume | V1 | V1 | V1 | ||||
| Frecvenţă | Hz | 50 | 50 | 50 | |||
| Tensiune | V | 220-240 | 220-240 | 220-240 | |||
| Note | (1) - Răcire: temperatură interioară: 27°C termometru uscat, 19°C termometru umed; temperatură exterioară: 35 °C termometru uscat; lungime tubulatură echivalentă: 7,5 m; diferenţă de nivel: 0 m | (1) - Răcire: temperatură interioară: 27°C termometru uscat, 19°C termometru umed; temperatură exterioară: 35 °C termometru uscat; lungime tubulatură echivalentă: 7,5 m; diferenţă de nivel: 0 m | (1) - Răcire: temperatură interioară: 27°C termometru uscat, 19°C termometru umed; temperatură exterioară: 35 °C termometru uscat; lungime tubulatură echivalentă: 7,5 m; diferenţă de nivel: 0 m | ||||
| (2) - Răcire: T1: temp. interioară 26,7 °CDB, 19,4 °CWB; temp. exterioară 35 °CB, AHRI 1230:2010, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | (2) - Răcire: T1: temp. interioară 26,7 °CDB, 19,4 °CWB; temp. exterioară 35 °CB, AHRI 1230:2010, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | (2) - Răcire: T1: temp. interioară 26,7 °CDB, 19,4 °CWB; temp. exterioară 35 °CB, AHRI 1230:2010, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | |||||
| (3) - Răcire: T3: temp. interioară 29,0 °CDB, 19,0 °CWB; temp. exterioară 46 °CB, ISO15042:2011, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | (3) - Răcire: T3: temp. interioară 29,0 °CDB, 19,0 °CWB; temp. exterioară 46 °CB, ISO15042:2011, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | (3) - Răcire: T3: temp. interioară 29,0 °CDB, 19,0 °CWB; temp. exterioară 46 °CB, ISO15042:2011, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | |||||
| (4) - Răcire: T2: temp. interioară 26,6 °CDB, 19,4 °CWB; temp. exterioară 48 °CB, AHRI 1230:2010, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | (4) - Răcire: T2: temp. interioară 26,6 °CDB, 19,4 °CWB; temp. exterioară 48 °CB, AHRI 1230:2010, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | (4) - Răcire: T2: temp. interioară 26,6 °CDB, 19,4 °CWB; temp. exterioară 48 °CB, AHRI 1230:2010, putere absorbită unităţi interioare (tip cu conducte) inclusă | |||||
| (5) - Încălzire: temperatură interioară: 20°C termometru uscat; temperatură exterioară: 7°C termometru uscat, 6°C termometru umed; lungime echivalentă traseu agent frigorific: 7,5 m; diferenţă de nivel: 0 m | (5) - Încălzire: temperatură interioară: 20°C termometru uscat; temperatură exterioară: 7°C termometru uscat, 6°C termometru umed; lungime echivalentă traseu agent frigorific: 7,5 m; diferenţă de nivel: 0 m | (5) - Încălzire: temperatură interioară: 20°C termometru uscat; temperatură exterioară: 7°C termometru uscat, 6°C termometru umed; lungime echivalentă traseu agent frigorific: 7,5 m; diferenţă de nivel: 0 m | |||||
| (6) - Numărul real de unităţi depinde de tipul unităţii interioare (unitate interioară VRV DX, RA DX etc.) şi de restricţia raportului de conectare pentru acel sistem (fiind; 50% ≤ CR ≤130%). | (6) - Numărul real de unităţi depinde de tipul unităţii interioare (unitate interioară VRV DX, RA DX etc.) şi de restricţia raportului de conectare pentru acel sistem (fiind; 50% ≤ CR ≤130%). | (6) - Numărul real de unităţi depinde de tipul unităţii interioare (unitate interioară VRV DX, RA DX etc.) şi de restricţia raportului de conectare pentru acel sistem (fiind; 50% ≤ CR ≤130%). | |||||
| (7) - Nivelul de putere sonoră este o valoare absolută generată de o sursă de sunet. | (7) - Nivelul de putere sonoră este o valoare absolută generată de o sursă de sunet. | (7) - Nivelul de putere sonoră este o valoare absolută generată de o sursă de sunet. | |||||
| (8) - Nivelul de presiune sonoră este o valoare relativă, dependentă de distanţă şi de mediul acustic. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultaţi diagramele de nivel sonor. | (8) - Nivelul de presiune sonoră este o valoare relativă, dependentă de distanţă şi de mediul acustic. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultaţi diagramele de nivel sonor. | (8) - Nivelul de presiune sonoră este o valoare relativă, dependentă de distanţă şi de mediul acustic. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultaţi diagramele de nivel sonor. | |||||
| (9) - Consultaţi selecţia conductei de agent frigorific sau manualul de instalare | (9) - Consultaţi selecţia conductei de agent frigorific sau manualul de instalare | (9) - Consultaţi selecţia conductei de agent frigorific sau manualul de instalare | |||||
| (10) - RLA se bazează pe următoarele condiţii: temperatură interioară: 27°C termometru uscat, 19°C termometru umed; temperatură exterioară: 35°C termometru uscat | (10) - RLA se bazează pe următoarele condiţii: temperatură interioară: 27°C termometru uscat, 19°C termometru umed; temperatură exterioară: 35°C termometru uscat | (10) - RLA se bazează pe următoarele condiţii: temperatură interioară: 27°C termometru uscat, 19°C termometru umed; temperatură exterioară: 35°C termometru uscat | |||||
| (11) - MSC înseamnă curentul maxim în timpul pornirii compresorului. Unitatea utilizează numai compresoare cu inverter. Curentul de pornire este întotdeauna mai mic sau egal cu curentul maxim de funcționare. | (11) - MSC înseamnă curentul maxim în timpul pornirii compresorului. Unitatea utilizează numai compresoare cu inverter. Curentul de pornire este întotdeauna mai mic sau egal cu curentul maxim de funcționare. | (11) - MSC înseamnă curentul maxim în timpul pornirii compresorului. Unitatea utilizează numai compresoare cu inverter. Curentul de pornire este întotdeauna mai mic sau egal cu curentul maxim de funcționare. | |||||
| (12) - în conformitate cu EN/IEC 61000-3-12; este necesar să consultaţi operatorul reţelei de distribuţie pentru a vă asigura că echipamentul este conectat numai la o alimentare cu valoarea Ssc mai mică sau egală cu valoarea Ssc minimă. | (12) - în conformitate cu EN/IEC 61000-3-12; este necesar să consultaţi operatorul reţelei de distribuţie pentru a vă asigura că echipamentul este conectat numai la o alimentare cu valoarea Ssc mai mică sau egală cu valoarea Ssc minimă. | (12) - în conformitate cu EN/IEC 61000-3-12; este necesar să consultaţi operatorul reţelei de distribuţie pentru a vă asigura că echipamentul este conectat numai la o alimentare cu valoarea Ssc mai mică sau egală cu valoarea Ssc minimă. | |||||
| (13) - Valoarea MCA trebuie utilizată pentru selectarea dimensiunii corecte a firelor de la faţa locului. Valoarea MCA poate fi considerată ca fiind curentul maxim de funcţionare. | (13) - Valoarea MCA trebuie utilizată pentru selectarea dimensiunii corecte a firelor de la faţa locului. Valoarea MCA poate fi considerată ca fiind curentul maxim de funcţionare. | (13) - Valoarea MCA trebuie utilizată pentru selectarea dimensiunii corecte a firelor de la faţa locului. Valoarea MCA poate fi considerată ca fiind curentul maxim de funcţionare. | |||||
| (14) - MFA este utilizat pentru a selecta disjunctorul circuitului şi întrerupătorul circuitului de împământare (întrerupătorul circuitului de scurgeri la pământ). | (14) - MFA este utilizat pentru a selecta disjunctorul circuitului şi întrerupătorul circuitului de împământare (întrerupătorul circuitului de scurgeri la pământ). | (14) - MFA este utilizat pentru a selecta disjunctorul circuitului şi întrerupătorul circuitului de împământare (întrerupătorul circuitului de scurgeri la pământ). | |||||
| (15) - TOCA înseamnă valoarea totală a fiecărui set de supracurent (OC). | (15) - TOCA înseamnă valoarea totală a fiecărui set de supracurent (OC). | (15) - TOCA înseamnă valoarea totală a fiecărui set de supracurent (OC). | |||||
| (16) - FLA înseamnă curentul nominal de funcţionare a ventilatorului | (16) - FLA înseamnă curentul nominal de funcţionare a ventilatorului | (16) - FLA înseamnă curentul nominal de funcţionare a ventilatorului | |||||
| (17) - Variaţia maximă admisă a tensiunii între faze este de 2%. | (17) - Variaţia maximă admisă a tensiunii între faze este de 2%. | (17) - Variaţia maximă admisă a tensiunii între faze este de 2%. | |||||
| (18) - Variaţie admisă tensiune: aparatele sunt adecvate utilizării în sisteme electrice în care tensiunea furnizată la bornele lor nu depăşeşte limitele specificate ale domeniului. | (18) - Variaţie admisă tensiune: aparatele sunt adecvate utilizării în sisteme electrice în care tensiunea furnizată la bornele lor nu depăşeşte limitele specificate ale domeniului. | (18) - Variaţie admisă tensiune: aparatele sunt adecvate utilizării în sisteme electrice în care tensiunea furnizată la bornele lor nu depăşeşte limitele specificate ale domeniului. | |||||
| (19) - Valoarea ESEER automat corespunde funcţionării unei pompe de căldură VRV IV-S normale, luând în considerare funcţia de economisire avansată a energiei (funcţionarea cu controlul temperaturii variabile a agentului frigorific). | (19) - Valoarea ESEER automat corespunde funcţionării unei pompe de căldură VRV IV-S normale, luând în considerare funcţia de economisire avansată a energiei (funcţionarea cu controlul temperaturii variabile a agentului frigorific). | (19) - Valoarea ESEER automat corespunde funcţionării unei pompe de căldură VRV IV-S normale, luând în considerare funcţia de economisire avansată a energiei (funcţionarea cu controlul temperaturii variabile a agentului frigorific). | |||||
| (20) - Valoarea ESEER standard corespunde funcţionării unei pompe de căldură VRV IV-S normale, fără a lua în considerare funcţia de economisire avansată a energiei. | (20) - Valoarea ESEER standard corespunde funcţionării unei pompe de căldură VRV IV-S normale, fără a lua în considerare funcţia de economisire avansată a energiei. | (20) - Valoarea ESEER standard corespunde funcţionării unei pompe de căldură VRV IV-S normale, fără a lua în considerare funcţia de economisire avansată a energiei. | |||||
| (21) - Valorile sonore sunt măsurate într-o cameră cu semiecou. | (21) - Valorile sonore sunt măsurate într-o cameră cu semiecou. | (21) - Valorile sonore sunt măsurate într-o cameră cu semiecou. | |||||
| (22) - EN/IEC 61000-3-12: Standard tehnic european/internaţional de stabilire a limitelor pentru curenţii armonici produşi de echipamentele conectate la sistemul public de alimentare cu energie electrică de joasă tensiune, cu intensitatea curentului de intrare mai mare de 16 A şi mai mică sau egală cu 75 A pe fază | (22) - EN/IEC 61000-3-12: Standard tehnic european/internaţional de stabilire a limitelor pentru curenţii armonici produşi de echipamentele conectate la sistemul public de alimentare cu energie electrică de joasă tensiune, cu intensitatea curentului de intrare mai mare de 16 A şi mai mică sau egală cu 75 A pe fază | (22) - EN/IEC 61000-3-12: Standard tehnic european/internaţional de stabilire a limitelor pentru curenţii armonici produşi de echipamentele conectate la sistemul public de alimentare cu energie electrică de joasă tensiune, cu intensitatea curentului de intrare mai mare de 16 A şi mai mică sau egală cu 75 A pe fază | |||||
| (23) - Ssc: curent de scurtcircuit | (23) - Ssc: curent de scurtcircuit | (23) - Ssc: curent de scurtcircuit | |||||
| (24) - Pentru conţinutul detaliat al accesoriilor standard, consultaţi manualul de instalare/utilizare. | (24) - Pentru conţinutul detaliat al accesoriilor standard, consultaţi manualul de instalare/utilizare. | (24) - Pentru conţinutul detaliat al accesoriilor standard, consultaţi manualul de instalare/utilizare. | |||||